Rahim Urları ve Myomlar İle İlgili Kadınların Bilmesi Gerekenler

Rahim urları, rahimde oluşan ve büyüyen kitlelere verilen isimdir. Oluşan bu kitleler genellikle 50 yaş üzeri hanımlarda meydana gelir. Rahim uru denildiğinde kulağa korkutucu gelse de aslında iyi huylu tümörlerdir. Rahim kanseri ile herhangi bir bağı olmadığı için moralinizi bozmanıza veya endişe etmenizi gerektiren bir duruma sebebiyet vermezler. Bu tanı konulduktan sonra doktorunuzun da görüşlerini alıp ardından tedaviye başlayabilirsiniz. Rahim uru ve myomlar aynı şeylerdir.

Myomlar olarak da bilinir. İyi huylu ve rahimde düz kas liflerinde gerçekleşen kitlelerdir. Bazen bir çekirdek büyüklüğünde olabilirler. Fakat bazen greyfurt büyüklüğünde olup sıra dışı da olabilirler. Büyüklükleri ve yerleri değişmektedir. Rahim urları tek bir noktada kalıp da büyüyebilir etrafına saçarak da büyüyebilir.

Rahim Uru Belirtileri Nelerdir?

Rahim urları genellikle 50 yaş üstü hanımların %80’ninde görülen bir durumdur. Fakat spesifik bir belirtisi bulunmamaktadır. Rahim urlarının genel olarak belirtileri şu şekildedir:

 • Adet kanamasının çok ağır geçmesi
 • Adetteki kanama döneminin bir haftadan fazla sürmesi
 • Sık sık idrara çıkma
 • Cinsel ilişki sırasında yoğun hissedilen bir ağrı
 • Sırt veya bacak ağrılarının artması
 • Kabızlık
 • Mesanenin boşaltılmasında zorluk
 • Üreme problemleri
 • Alt karın bölgesinin normalden fazla bir genişliğe sahip olması

Gibi genele yayılan belirtilerdir. Bu belirtilerden biri veya birkaçına sahipseniz bir kadın doğum uzmanıyla görüşmenizde çok fayda vardır. Bursa’daki bir uzmanla görüşmek isterseniz bursa rahim urları myom konusunda uzman olan ve  bursa kadın doğum uzmanları arasında olan opdraysenursendemir.com adresine başvurarak doktordan detaylı bilgi alabilirsiniz ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Rahim Urlarının Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Rahim urları ve myomların kesin olarak neden oluştuğu henüz bilim insanları tarafından da bilinmemektedir. Sadece bazı olasılığı yüksek tahminler bulunmaktadır. Bu tahminler arasında:

 • Hormonlar: Yumurtalıkların kendine has hormonları bulunmaktadır. Bu hormonlar östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Bu hormonlar her adet döngüsünde uyarılarak rahimin kendini yenilemesini sağlar bu da urların büyümesine veya oluşmasına neden olabilir.
 • Gebelik: Hamilelik sırasında da östrojen hormonu sıkça uyarıldığı için hamileyken bu urların gelişmesi ve hızla büyümesi olasıdır.
 • Genetik etkenler: Rahim urları hücreleri ile normal hücreler arasında benzerlikler bulunması bunun bir genetik etken sonucu oluşabilme ihtimalini de oldukça arttırmaktadır.

Rahim Urları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim urları korkutucu bir durum olmadığı için ve rahim kanseriyle ilişkisi olmadığı için tedavisi de oldukça kolay ve %100 başarı sağlamaktadır. Çok ufak bir sorun olduğu için pek de bir tedavi gerekmez sadece hormonları düzenlemek için hormon ilaçları verilir. Eğer yine de çözüm hormon ilaçları olmazsa ufak bir cerrahi operasyon denenir. Rahim urları ve myomların tedavisi hakkında daha fazla bilgiye opdraynursendemir.com internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir