Pellet Aktif Karbon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Günümüzde en çok su arıtma sistemlerinde kullanılan pellet aktif karbon diğer endüstriyel alanlarda da oldukça kullanılmaktadır. Temelde kömür çeşidi olan aktif karbon, odun veya hindistan cevizinden oluşmuştur. Aktif karbonlar zararlı maddeleri yüksek gözenekleri sayesinde absorbe edebilmektedir. Bu gözeneklerin hacmi genel olarak 0.2 ml/g olmaktadır. Yaygın olarak kullanılan aktif karbonlar düşük inorganik ve yüksek karbon içeriğine sahip ucuz maddelerden üretilmektedir. Bu maddelerin kullanımındaki en temel sebep ucuz olmasının yanında çabuk temin edilebilir olmasıdır.

Pellet Karbon Ne İşe Yarar?

Genel olarak ele alınan aktif karbonlar; toz, pellet, granül olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Bu türler suyu arıtması ve temizlemesi için 2000 F dereceye kadar ısıtılmaktadır. Böylece renk ve koku yapan bileşikler sodyum izopropil ksantat desteği ile tutularak yüksek basınç uygulanır. Son olarak bu işlemden sonra aktif karbonun gözenekli yapısı ortaya çıkmaktadır. İlaç, kimyai petrol, doğalgaz endüstrilerinde kullanılan pellet karbon, merkaptanlar, hidrojen sülfür, DMS, amonyak gibi zararlı bileşenleri absorbe ederek insan sağlığını korumaktadır. Ayrıca doğalgaz gibi tehlikeli gazlarda ortaya çıkan eser seviyelerini en az seviyede tutmaktadır.

Pellet Karbon Özellikleri Nelerdir?

Ağaç kabuğu, odun yongaları, talaş, zirai ürünler, atık, fındık, ekin sapları, ceviz kabukları, badem gibi kolay bulunabilir malzemelerin öğütülmesi sonucunda yüksek basınç ile sıkıştırılmasıyla pellet karbon elde edilmektedir. Peki pellet karbon özellikleri nelerdir?

 • Pellet karbonlar genel olarak 6 ila 8 cm çapında olmakla beraber 10 ila 11 nm uzunluğunda olmaktadır.
 • Görünümü itibari ile silindir bir yapıya sahiptir.
 • Sürdürülebilir yakıt olması ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.
 • Pellet karbon kullanıldıktan sonra çok az miktarda atık madde bırakmaktadır.
 • Pellet karbon üzerine eklenen mısır ve mısır nişastası ile kül oluşumu en az seviyededir.
 • Pellet yakımı; suyun buharlaşması ve kuruması, piroliz ile gazların ayrılması, gazların yanması, sabit karbon yanması aşamalarından geçmektedir.
 • İçeriğindeki bakır sülfat heptahidrat sayesinde sudaki enfeksiyon ve mantarların giderilmesini sağlamaktadır.

Pellet Aktif Karbon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Maliyetinin ucuz ve kolay bulunabilir olması ile günümüzde sıklıkla kullanılan pellet aktif karbon birçok sektörde kullanılmaktadır. Bunlar;

 • Biyogaz endüstrisinde siloksanların, hidrojen sülfürün ve diğer birçok gazın zararlı etkilerini en aza indirgemek için kullanılmaktadır.
 • Doğalgaz ve petrol sanayisinde Merox diye bir süreç bulunmaktadır. Bu süreçte açığa çıkan zararlı maddeler için katalizör görevini pellet aktif karbon yapmaktadır.
 • Solunum maskesi gibi birçok koruyucu ekipmanda zararlı etkiyi gidermek için aktif karbonlar kullanılmaktadır.
 • Sigara filtresi üretiminde kötü tat gelmesini önlemek için kullanılmaktadır.
 • Amonyak, DMS ve hisrojen sülfür bazı ortamlarda kötü kokulara sebep olabilmektedir. Pellet aktif karbon bu etkiyi en aza indirerek kokuyu gidermektedir.

Sitemizi ziyaret ederek çok daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Siz de Lapis Kimya ile sağlığınızı koruma altına alın.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir