Kur Savaşları Nedir ?

Küresel ekonomide ülkelerin diğer ülke ekonomilerini etkiledikleri, ülke ekonomileri üzerinde önemli ekonomik etkiler meydana getirdikleri kur savaşları yalnızca yapı olarak ülkeyi değil tüm yatırımcıları da korkutuyor. Peki, ülke ekonomilerini, piyasaları hatta yatırımcıları bu kadar tehdit eden kur savaşları nedir?

lot nedir ?

Kur savaşları , ülkelerin ekonomilerini güçlendirmek, diğer ülke ekonomilerine göre rekabet  gücünü daha güçlü kılabilmek için parasının değeri ile kasıtlı olarak oynamasıdır. Ülkeler genellikle paralarının değerini aşağı çekerek, ithalatı pahalı hale getirip, ihracatı ise daha karlı duruma geçirecek kur savaşını başlatabilirler.

Bu durum iktisatta Devalüasyon olarak adlandırılmaktadır. İlk olarak SSCB tarafından yapılmıştır. İşte bu durumun önüne geçmek için de karşı ülke de aynı politika ile cevap vermektedir. Başlangıçta ülke için ihracatın arttığı ithalatın azaldığı bu durum sonrasında global bir probleme yol açmaktadır.

Nitekim ekonomi tarihinde merkantilizmi incelediğinizde tek bir ülkeden diğer ülkeye yapılan tek yönlü ticaret nihayetinde o ülkeyi enflasyonla baş başa bırakmaktadır. İspanya sömürge ülkesi olduğu zamanlarda ülkeye bol bol altın sokmuş, o kadar fazla bir miktar ki ibadethaneleri olan klişelerin duvarlarına kadar altınla kaplamışlar. Fakat nihayetinde ülke uzun yıllar alacak bir enflasyona doğru çöküş yaşamıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir