En Güzel İl “İzmir”

Burası neresi? Deniz tatili için ilçeye gelen turistlerin yolu bir şekilde mutlaka tarihi kaleye de düşüyor. İzmir’in en gözde ilçelerinden birinde bulunan Çeşme Kalesi, liman kısmında yer almaktadır. Kalenin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmemekle birlikte, 15. yüzyılda Osmanlı döneminde II. Bayezıd tarafından limanın güvenliği için yapıldığı tahmin edilmektedir. Çeşitli dönemlerde zarar gören kale, 1768-1774 senesinde Rus-Osmanlı Savaşı sonrasında izmir tarihi yerleri onarılmıştır. Çeşme Kalesi, eğimli bir araziye inşa edilmiştir ve dikdörtgen bir zemin planına sahiptir. 3 savunma duvarına sahiptir.
Neden gitmeliyim? Çeşme Kalesi, Çeşme gibi merkezi bir yerde olması ve 500 yıllık bir tarihe sahip olması nedeniyle listede olması gereken yerlerden biridir.

Kaçırmayın! Çeşme Kalesi içinde Çeşme Arkeoloji Müzesi ismiyle ziyaretçilerini kabul eden bölgenin tarihi hakkında küçük bir de müze bulunmaktadır.

Burası neresi? Dikili’nin en önemli tarihi yerleri arasında bulunan Çandarlı Kalesi’nin yapım yılına dair net bir bilgi bulunmamasına karşın, kalenin yapımında MÖ 2. yüzyıldan kalma taşlara rastlanması, kalenin yapım tarihi ile ilgili bir fikir sunmaktadır. 14. yüzyılda Cenevizliler tarafından yeniden inşa edilen kale, 15. yüzyılda ise Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir.

Neden gitmeliyim? Burası hem kendinizi Orta Çağdaymış gibi hissetmenize olanak tanıyor hem de muhteşem manzarası ile “iyi ki gelmişim” dedirtiyor.
Burası neresi? Eski Foça içinde yer alan bu kale, “Foça Kalesi” olarak da anılmaktadır. Athena Tapınağı’nın bulunduğu yerde 11. ve 12. yüzyıllarda inşa edilmiş olan Beş Kapılar Kalesi, Bizans, Osmanlı ve Cenevizliler döneminde çeşitli onarımlardan geçmiştir. Kale’nin sahip olduğu 5 adet kapı nedeniyle bu isimle anıldığı düşünülmektedir. 1538-1539 senesinde Osmanlı döneminde Silahtar İskender Ağa tarafından kalenin surları onarılmıştır. Kale, sahip olduğu tarihi değerler neticesinde 2013 senesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de dahil edilmiştir.

Neden gitmeliyim? Yaklaşık 1000 senelik bir geçmişe sahip olan Foça BeşKapılar Kalesi, güzel bir kasabada bulunuyor ve görünüm itibariyle de oldukça güzel korunmuş etkileyici bir kale olması nedeniyle görülmesi gereken yapılar arasında bulunuyor.

Kaçırmayın! İzmir gece hayatının parçası olan Foça’daki açık hava etkinlikleri zaman zaman kaleye de taşıyor. İlçenin “Eski Foça” olarak anılan bölümünde yer alan kale çevresinde çok sayıda hediyelik eşya satıcısı ve yeme içme olanağı da var. Açık hava tiyatrosu olarak da kullanılan kalede, eğer bir etkinliğe denk gelirseniz de mutlaka izleyin.

Burası neresi? Foça gezisi esnasında deniz kenarında ilçenin güneybatısında deniz kenarında Dış Kale ile karşılaşabilirsiniz. 1678 yılında Osmanlılar tarafından inşa edildiği tahmin edilen kalenin; boğazkesen görevine sahip olduğu düşünülmektedir. İç kısmında hamam kalıntılarını halen görebildiğiniz mekan Ceneviz Kalesi olarak da anılıyor. Kalenin

Harap durumda bulunan kalenin içindeki araştırmalarda Osmanlılara ait hamam kalıntılarına da rastlanmıştır. Günümüze kalenin duvarlarının bir kısmının ulaşabildiği gözlenebilmektedir.

Neden gitmeliyim? Bölgenin en stratejik konumlarından birinde inşa dilmiş olan Foça Dış Kale’nin, yoğun bir turistik hareketliliğe sahip olduğu söylenemez ancak tarih meraklıları burayı rotalarına dahil etmesi faydalı olacaktır.

Burası neresi? Roma-Bizans döneminde inşa edilmiş olan Hisar Köyü Kalesi, Hisar Köyü’nün Köyiçi mahallesinde bulunmaktadır. Kale, günümüzde mahallenin yerleşimi içinde kalmış, adeta mahalle ile bütünleşmiştir. Hatta bazı yapılar kalenin sur duvarları ile yan yana durmaktadır.

Neden gitmeliyim? İzmir’deki Roma-Bizans dönemine ait önemli kalıntılardan biri olması Hisar Kalesi’ni görülmesi gereken önemli kalelerden biri yapmaktadır.

Burası neresi? İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde ziyaret edebileceğiniz özel bir durak olan ve ismi Nymphaion’dan çevrilen Nif Kalesi; uzmanlar tarafından kalıntıları dolayısıyla Roma dönemi eseri olarak değerlendiriliyor. Kemalpaşa yerlileri tarafından Hamalı Kale olarak da anılan bu antik yerleşim, bugün ne yazık ki ayakta kalabilen naz sayıda duvarla varlık gösterse de Nif Dağı’nı gezi rotası haline getiren maceracıların karşısına çıkıyor.

Kale, halk arasında “Hamalı Kale” olarak da biliniyor. Evliya Çelebi’ye göre kale, bölge halkının düşmanlardan korunması adına inşa edilmiştir. Günümüzde biraz ilgisiz kalmış olsa da yolu düşenler için önemli İzmir’deki önemli tarihi yerler arasında bulunmaktadır.

Neden gitmeliyim? Nif Kalesi’nin kalıntılarının olduğu bölgeye çıkarsanız Cumhuriyet döneminde ismi Kemalpaşa olan ovanın muhteşem manzarasını göreceksiniz ve Nif Kalesi’nin bu ovayı korumak için yapıldığını anlayacaksınız.

Burası neresi? Keçi Kalesi, yaklaşık 300 metre yükseklikte, Alaman Dağı diye tabir edilen yerin zirvesinde bulunmaktadır. Kale, Belevi’ye en hakim konumlardan birinde bulunduğu için bölgenin kontrolü, haber alma gibi geçmişte çok önemli görevler üstlenmiştir. Kalenin Helenistik dönemde MÖ 300 yıllarında inşa edildiği düşünülmektedir.

Kalenin dikdörtgen bir planla inşa edildiği görülmektedir. Kalenin duvarlarının dışında biraz daha engin bir sur daha bulunmaktadır. Kalenin köşelerinde ise gözetleme kuleleri bulunmaktadır ve bu kulelerden günümüzde batı kısmında olanlar görülebilmektedir. Günümüze yakın dönemlerde gerçekleştirilen bazı araştırmalarda yapının bir kale değil de, bir manastır olabileceği yönündeki fikirlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.
Neden gitmeliyim? Orta zorlukta bir doğa yürüyüşü yapmanıza olanak sağlayan izmir bir yola sahip olan Keçi Kalesi’nin günümüze ulaşabilen kısmı bile ziyaretçilerin hayranlığını kazanmasını sağlıyor. Aynı zamanda görülecek manzara da burayı değerli ve ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri haline getiriyor.

Efsanesi! Efsaneye göre kale, yüksek konumu nedeniyle hiçbir komutan tarafından fethedilememiştir. Kaleyi fethetmeyi kafasına koyan bir komutan ise yüzlerce keçinin boynuzlarına fenerler bağlamış ve askerleriyle birlikte bir gece kaleye doğru gitmiştir. Fenerleri gören kale askerleri ise karşılarında devasa bir ordu olduğunu düşünmüş ve kaleyi terk etmiştir. Kalenin isminin de bu efsaneden yola çıkılarak “Keçi Kalesi” olarak konduğu rivayet edilmektedir.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir